gtfs.pro
Search
Search
Map
News & Updates
Transport API
Sign In
Home
News & Updates
Contact us
Home
France
Provence-Alpes-Cote d'Azur
Hautes-Alpes
Briançon - Routes
Location
44.900, 6.642
Local time
06:51:24
Timezone
Europe/Paris
DST started
31 Mar 2024 (Forward 1 hour)
DST ends
27 Oct 2024 (Back 1 hour)
Buses
5400
5400 _ Villar Meyer-St Martin de Queyrières (P)
5401
5401 _ La Roche/Rame-L'Argentière/Bessée (C)
5402
5402 _ Freissinières - L'Argentière/Bessée (C)
5405
5405 _ Puy St Vincent - L'Argentière/Bessée (C)
5406
5406 _ Pelvoux - Vallouise - L' Argentière (C)
5407
5407 _ Puy St Vincent - Les Vigneaux Le Rif (L)
5408
5408 _ Grand Parcher-Vallouise Pelvoux (P)
5409
5409 _ L'Argentière-Briançon Les Garcins (C)
5701
5701 _ Villargaudin - Arvieux - Brunissard (P)
5703
5703 _ Arvieux - L'Estéyère (Cl)
B
P5
B
P5
BlaBlaCar Bus
Paris - Bercy Seine > Paris South - .Montdauphin - Guillestre > Briançon
L02- URBAIN
Ligne 2 -Boucle Chantoiseau- Chantoiseau
L4- URBAIN
Ligne 4- Urbain
L01-URBAIN
Ligne 1- Espace SUD-Champ DE Mars
L03-URBAIN
LD-URBAIN
LD-Urbain-Espace SUD-Chantoiseau
LIGNE 5
Ligne 5 Briancon - Montgenevre
LIGNE 6
Ligne 6 LE Monetier LES Bains - Briancon
M1
M1 Marche PUY ST Pierre/PUY ST Andre
M2
M2 Marche DU Monêtier LES Bains
P5
P5
Stations Alpines
P29
Briancon - Gap - Manosque
S10
S10 Gare Sncf - Porte D'Embrun
S11
S11 Fontenil - Artaillauds/MI Chaussee
S12
S12 Fontchristiane - PT DE Cervieres/Oronce Fine
S13
S13 LES Neiges - Ecole DE Forville
S14
S14 Pramorel - Porte D'Embrun
S15
S15 Saint Blaise - PT DE Cervieres/Oronce Fine
S16
S16 Pramorel - Ecole DE Forville
S17
S17 Cervières - Colleges/Lycee
S18
S18 Cervières - Oronce Fine/ MI Chaussee
S19
S19 Nevache - Briancon CLG Garcins
S20
S20 VAL DES Pres - LES Alberts
S22
S22 Pierrefeu - Saint Blaise/PT DE Cervieres
S23
S23 PUY ST Andre/ PUY ST Pierre - Colleges/Lycee
S24
S24 PUY ST Andre/ PUY ST Pierre - Ecole DU Pinet
S26
S26 LA Grave - Briancon CLG LES Garcins
Rail Services
770A
Paris - Briançon
IC MARSEILLE/SISTERON/BRIANCON + GAP/BRI
ROMANS/BRIANCON
IC
770a
IC770A
K2
Marseille - Aix En Provence - Gap - Briancon
P4
Romans - Valence - Gap - Briancon
TER
P4
TER
P4
Stops
1
2
3
PUY Saint Pierre- LA Croiza
M1 S23 S24
PUY Saint Pierre- LA Croiza
M1 S23 S24
PUY Saint Pierre- LE Pinet
M1 S23
PUY Saint Pierre- LE Pinet Ecole
S24
PUY Saint Pierre- PUY Richard
M1 S23 S24
PUY Saint Pierre- Village
M1 S23 S24
Puy st Vincent st Roch 1400
P5
Queyrières
5409
Queyrières
5409
Saint Chaffrey- Champs Arnoux
L02-URBAIN LIGNE-6 M2
Saint Chaffrey- Champs Arnoux
LIGNE-6 M2
Saint Chaffrey- Chantemerle Crocus
LIGNE-6 M2
Saint Chaffrey- Chantemerle Crocus
LIGNE-6 M2
Saint Chaffrey- LA Gerarde
LIGNE-6
Saint Chaffrey- LE Verdarel
L02-URBAIN
Saint Chaffrey- Mairie
L02-URBAIN LIGNE-6 M2
Saint Chaffrey- Rond Point Sud
L02-URBAIN LIGNE-6
Saint Chaffrey- Rond Point Sud
L02-URBAIN LIGNE-6
Saint Genest
5408
Saint Roch 1400
5405 5407
Saint-Chaffrey Mairie
P5
Sainte Marguerite
5409
Serre Chevalier Prélong
P5
Serre-Chevalier le Monetier l'Église
P5
Serre-Chevalier, Gare Routiere
P5
Tunnel des Claux
5406 5408
VAL DES Pres- LA Vachette
LIGNE-5 S19
VAL DES Pres- LA Vachette
LIGNE-5 S19 S20
Vallouise Centre
5406
Vallouise Pelvoux Station
P5
Village
5409
Villar Meyer Nord
5400
Villar Meyer Sud
5400
1
2
3
Current local time in Briancon (Europe/Paris):
2024-07-01 06:51:24
Directions
Stations
Lines